UZTVERES PUNKTS
Tā ir tēma, par kuru runā maz. Šur tur uz pasaules par uztveres punktu runāt ir aizliegts. Tur jums uztveres punktu iestādīs bez tiesībām to mainīt. Tūdaļ sapratīsit, par ko ir stāsts.
Uztveres punkts ir skata punkts, no kura mēs skatāmies uz pasauli un veidojam savu attieksmi pret dzīves notikumiem. Uztveres punktu sākotnēji mums veido citi cilvēki un cilvēku kopumi - sistēmas (skolas, partijas, biedrības, ideoloģiskie un reliģiskie cilvēku kopumi utt.).
Bērns piedzimst. Vecāki viņu māca, kā ir pareizi. Tad sēta/iela māca, tad skola, tad tauta, tad komunistiskā vai kāda cita partija, tad jēzusmarija, šņukurdievs vai kāds cits vienīgais, īstenais iedomu draugs, tad otrā/trešā pusīte māca, tad paša bērni māca, tad artrīta biedrība un pensionāru kongress māca utt. Visu laiku apkārtējie mums māca, kā pareizi skatīties uz pasauli, kā pareizi (viņuprāt) vērtēt dzīves notikumus, kā pareizi uz tiem reaģēt un uzvesties utt. Tā mēs katrs iegūstam dažādus uztveres punktus.
Apskatīsim uztveres punktu praktiski. Notiek viens un tas pats notikums, un uz to skatās trīs cilvēki. Viens ir latvietis, nacionālists, jēzmarijas fans, kam stipra dzimta un svēta etniski-teritoriālās organizācijas - Latvijas ideja. Otrs ir indietis, šņukurdieva fans, kam nav svēta etniski-teritoriālā organizācija - Indija, bet interesē nopelnīt naudu, daudz naudas. Trešais lai ir krievs, kam nav iedomu drauga, bet interesē kultūras - filosofiskais dzīves konteksts un kas visu mēģina redzēt caur Dostojevska un Bulgakova daiļdarbu padrūmo prizmu.
Visi šie trīs cilvēki uz pasauli skatās dažādi. Uz cilvēka dzimšanu viņi arī skatās dažādi. Latvietis priecājas, ka ir piedzimis tēvijas sargs un sajūt pacilājošu lepnumu. Indietis saprot, ka šņukurdievs ir atsūtījis viņam palīgu vai konkurentu, attiecīgi - priecājas vai ir nikns. Krievs nopūšas, saprot, kam šim bērnam būs jāiet dzīvē cauri un noskaita dzejoli. Notikums viens - attieksme, jūtas, reakcijas pilnīgi dažādas.
Pasaulē visi cīnīsies par jūsu uztveres punktu. Katra politiskā partija jums piedāvās uztveres punktu, katra reliģija darīs to pašu. Ražotāji jums stāstīs, kādas bikses ir krutāk nēsāt - ar divām, trim vai četrām svītrām uz sāniem. Učenes skolā jums mācīs, kā viņuprāt jāuzvedas krietnam cilvēkam (učenes ir atsevišķs stāsts). Pārtikas piedevu slavinātāji jums teiks, ka dzīve jums būs tikai, kad lietosiet viņu pārtikas piedevas utt. utjpr. Visi centīsies nobīdīt jūsu uztveres punktu tā, kā viņiem to vajag.
Caur kuru uztveres punktu jūs skatāties, tam jūs ticat, bet tas, kam esat noticējuši, definēs jūsu uzvedību. Parastā ģimenē bērns jutīsies vainīgs, ja viņš zags. Zagļu ģimenē bērns jutīsies vainīgs, ja nezags. Jūsu uztveres punkts ļoti spēcīgi skar citus. Un pamēģiniet tikai skatīties uz pasauli caur citu uztveres punktu, jums apkārtējie nogriezīs galvu! Iedomājieties, ko ar ziemeļkorejieti izdarītu, ja viņš paziņotu, ka visu dzīvē viņam dod šņukurdievs nevis viņa dārgais līderis. Galva nost uzreiz! Jo vairāk brīvības ir cilvēkam, jo lielāka iespēja izvēlēties savu uztveres punktu. Tieši uztveres punkts veido mūsu identitāti. Ziemeļkorejieša uztveres punkts ir fiksēts, proti, uz pasauli drīkst skatīties tikai vienā veidā. Eiropā dzīvojošiem ir lielāka iespēja pašiem izvēlēties un izveidot savu uztveres punktu.
Kad cilvēks ir pieaudzis, viņš un tikai viņš ir atbildīgs par savu uztveres punktu. Ne partija, ne dārgais līderis, ne šņukurdievs, ne otrā/trešā pusīte, bet mēs katrs pats izvēlamies, kā mēs redzam pasauli un uztveram lietas. Mūsu uztveres punkts ir mūsu identitāte, bet mūsu identitāte ir mūsu briedums un atbildība. Mēs mācāmies visu mūžu. Uztveres punkts tiek veidots visa mūža garumā un tā ir tikai mūsu atbildība, ka mēs meklējam savu identitāti un savu personīgo brīvību. Mēs drīkstam izvēlēties to, kam mēs gribam ticēt. Laime ir tikai un vienīgi uztveres punkta pārziņā, un tā ir mūsu un tikai mūsu atbildība, ka uztveram dzīvi laimīgi.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.